Absolventská středa: Deglobalizace – sezónní jev či dlouhodobý trend?

Zveme vás na přednášku ze série Absolventských střed na téma Deglobalizace – sezónní jev či dlouhodobý trend?, která vznikla ve spolupráci Absolventského centra VŠE a Fakulty financí a účetnictví. Přednáškou Vás provede bývalý člen bankovní rady ČNB a současný předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Zúčastnit se můžete prezenčně na VŠE nebo online na MS Teams. Po přednášce na Vás bude čekat drobné pohoštění v Umbrella Bar.

Kdy: 16. dubna 2025, od 18:00 hod
Kde: osobně v RB 211 na VŠE / online v MS Teams

Smyslem přednášky bude vysvětlit, že po 30 letech globalizace (zhruba od pádu Berlínské zdi po nástup pandemie Covid-19), kdy celosvětově docházelo k otevírání trhů, rozšiřování dělby práce, pádům hranic i obchodních bariér, se v posledních zhruba pěti letech svět zásadně mění. Země se uzavírají, chtějí méně spolupracovat, hrozí si cly, kapitálovými kontrolami a jinými obchodními a neobchodními bariérami a překážkami. Je toto nový normál v globální ekonomice? A co to případně znamená pro Evropu, svět a Česko?

Mojmír Hampl je český ekonom, bankéř a publicista, který vystudoval obor národní hospodářství na Vysoké školy ekonomické v Praze, kde získal i doktorát. Jako Chevening Scholar absolvoval postgraduální studium ekonomie na University of Surrey ve Velké Británii. V roce 1998 nastoupil do České národní banky (ČNB) jako analytik. Následně působil jako ekonom v České spořitelně a později jako člen představenstva České konsolidační agentury, aby se v roce 2006 do ČNB vrátil a byl jmenován do její bankovní rady. Mezi lety 2008 a 2018 zastával funkci viceguvernéra ČNB a byl doposud nejdéle sloužící osobou na tomto postu v jejích novodobých dějinách. Po skončení mandátu v ČNB působil jako ředitel pro finanční služby ve společnosti KPMG. V roce 2021 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zvolen členem, v červenci 2022 pak předsedou Národní rozpočtové rady. Publikoval řadu odborných a populárních článků a dvě knihy. Dlouhodobě spolupracoval s London School of Economics ve Velké Británii a řadou domácích akademických institucí.

Registrace dostupná na odkazu zde.