24. února 2021 Online Absolventská středa: Jak neměřit koronavirus

Zveme vás 24. února od 18:00 na ONLINE přednášku v rámci projektu Absolventské středy na téma: Jak neměřit koronavirus, kterou představí Tomáš Fürst* a Ondřej Vencálek*. Data a podložené informace jsou klíčem k úspěchu v boji s epidemií. Přednášejí odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci a večerem vás provede Jakub Fischer, děkan Fakulty informatiky a statistiky a člen výboru České statistické společnosti.

Kdy: středa 24. února 2021, od 18:00
Kde: online na Microsoft Teams zde (aplikaci není nutné instalovat)
Návod pro připojenízde
Nutná bezplatná registrace předem
Registrace pro absolventy VŠE:
 zde
Registrace pro ostatní zájemce: zde

Anotace přednášky:

Reakce na koronavirus, stejně jako každý jiný praktický problém, má pět částí: Položit rozumné otázky, získat relevantní a správná data, na jejich základě provést úsudek, vytvořit predikci a na jejím základě rozhodnout. U nás selhaly hned první dva kroky a žádné další tedy nemohly následovat v racionálním režimu.

Rok po začátku epidemie se nám ještě ani nepodařilo přeložit do češtiny terminologii, takže vedeme zcestné debaty o smrtnosti nemoci, protože si pleteme Infection fatality rate a Case fatality rate, vzájemně se strašíme reinfekcemi, protože netušíme, jaká je sensitivita a specificta PCR testů a antigenních testů, nechápeme jednotlivé typy protilátek a šíříme hrůzostrašné historky o tom, jak proti koronaviru nefunguje imunita a jedinou seroprevalenční studii jsme zfušovali natolik, že o protiklátkách v české populaci nevíme nic.

O co naopak nouzi nemáme, jsou různí akademičtí vševědové, kteří ochotně šíří své dojmy, pocity, obavy a obchodní zájmy, z nichž média neomylně vyberou ty nejbizarnější a použijí je k vyděšení již tak zmatené veřejnosti. Vláda vrší jedno drastické opatření na druhé, aniž by kdokoliv zkoumal, jestli a jak opatření fungují.

V přednášce se pokusíme vnést aspoň trochu daty podloženého světla do tohoto českého DataGeddonu.

Přednášku prosloví Tomáš Fürst a Ondřej Vencálek z Univerzity Palackého v Olomouci. Večerem vás provede Jakub Fischer, děkan Fakulty informatiky a statistiky a člen výboru České statistické společnosti.

Více o projektu Absolventské středy zde.
Těšíme se na setkání!

 

*RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.

Působí na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky Univerzity Palackého v Olomouci. Studoval matematické modelování na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, rok strávil díky prestižnímu Fulbrightově stipendiu v Chicagu, kde se věnoval studiu chování kapalin v porézním prostředí. Domnívá se, že matematika je jazykem přírodních věd, a podle toho se i chová – baví se matematickým modelováním různých přírodních jevů a procesů. Zabývá se také zpracováním digitálních signálů a výukou různých kurzů aplikované matematiky.

 

*Mgr. Ondřej Vencálek Ph.D.

Matematik, statistik, učitel. Působí na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky Univerzity Palackého v Olomouci. Vystudoval obor pravděpodobnost a matematická statistika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zájem o praktické použití statistiky v oblasti medicíny ho vedl k působení na oddělení biostatistiky Státního zdravotního ústavu. Kromě aplikací statistiky se zabývá výzkumem v oblasti neparametrické statistiky a klasifikace. Od roku 2019 je předsedou České statistické společnosti.